Ajurvéda a káva

Určite ste si všimli, že v médiách sa káva predstavuje v čoraz pozitívnejšom svetle. V televíznych reklamách je pitie kávy chvíľkou pohody, vychutnania lahodnej chuti a našou neodmysliteľnou súčasťou.

. Už to nie je o tom, že kávu pijeme, ale máme s ňou vzťah. Čo však na kávu hovorí ajurvéda?

Z pohľadu ajurvédy káva vysušuje a zahrieva – a to i ľadová káva! Zakysľuje a zvyšuje v našom tele Pitta dóšu. To znamená, že jej permanentným pitím našu Pittu provokujeme a môže sa to prejaviť ako nadmerné prehriatie, tvorba akné, zápalové problémy, či vredy. Zároveň má v sebe obsiahnutú kvalitu pohybu, čo rovnako platí i pre bezkofeínovú kávu. Svojimi vlastnosťami tak káva zvyšuje Pittu i Vátu.

Návykové stimulanty plné vášne a nepokoja

Káva navyše patrí do kategórie stimulantov, ktoré sa podľa ajurvédy vyznačujú kvalitou radžas. Je to kvalita aktivity, pohybu, vášne a nepokoja. Stimulanty nemajú výživnú a v mnohých prípadoch ani liečivú funkciu. Ich pôsobenie v ľudskom tele sleduje zvláštne energetické dráhy, s ktorými je dobré zoznámiť sa skôr, než sa na danú látku vytvorí návyk.

Treba si tiež uvedomiť, že stimulanty uvoľňujú v tele energiu za predpokladu, že v ňom nejaká energia je. Ak telo nemá k dispozícii energiu, stimulant pôsobí katabolicky na samotné telesné tkanivá. Pokiaľ sa používanie stimulantu stane návykom, nároky na energiu sa musia pokrývať vlastnými tkanivami a v človeku nastáva proces devitalizácie.

Káva znižuje ženskú energiu

Kofeín odčerpáva energiu obličkám, ktoré sú vitálnym orgánom, takže jej denné pitie nikomu neprospeje. Kofeín je absolútne nevhodný behom tehotenstva, kojenia a pre ženy po 40tke. Vekom sa u ženy prirodzene znižuje produkcia ženských hormónov, kofeín túto tendenciu podporuje. Ženy, ktoré navzdory tomu nadmerne holdujú stimulantom (hlavne „mužským“ ako sú káva, tabak a alkohol), často za túto svoju vášeň platia stratou ženského kúzla.

Ajurvéda odporúča vyhýbať sa káve aj počas menštruácie.

Za akých okolností káva vhodná je?

Ako to už v ajurvéde býva, nemôžeme zovšeobecňovať. Ajurvéda nerozdeľuje veci na zdravé a nezdravé, ale na vhodné a nevhodné pre konkrétnu osobu. A tak bude účinok kávy rôzny v závislosti na tom, ku ktorému konštitučnému typu inklinujeme.

Ak u vás prevažuje Pitta, môže vás po káve páliť záha, bolieť žalúdok či bolieť hlava.

Ženy Váty, ktoré sú prirodzene často „rozfofrované“, sú zároveň najnáchylnejšie k výkyvom energie. Z toho dôvodu často siahnu po káve ako stimulante, ktorý má rýchly nábeh povzbudzujúcich účinkov. S kávou je to ale ako s horskou dráhou a hoci energiu krátkodobo zvýši, zanedlho efekt vyprchá, čo našu Váta dóšu len provokuje. To môže viesť k podráždeniu a nervozite, najmä keď sa pije poobede, v čase prevládajúcej Váty.

Inklinujete k typu Kapha? Tak v tom prípade mám pre vás dobrú správu. Kapha typy sú tie, ktorým vlastnosti kávy uškodia najmenej. Dokonca pre tento typ môže byť káva vhodná. A to za predpokladu, že pijú kávu bez mlieka a cukru, ideálne espresso z kávovaru – to je lepšie ako instantná káva. Kapha totiž potrebuje stimulovať, rozhýbať, motivovať. Káva môže byť prostriedkom.

Ak sa už však svojej obľúbenej šálky kávy nemienite vzdať, tak sú tu isté ajurvédske pravidlá, ktorými by sme sa mali riadiť bez ohľadu na to, aký sme typ.

Využite teóriu zmierňujúcich látok

Pridávajte do kávy korenie. Korenie je úžasným darom prírody a disponuje silou vyrovnať i negatívny vplyv potencionálne nevhodných potravín či nápojov. Do kávy je vhodné pridávať štipku kardamomu, škorice, zázvoru či čierneho korenia.

Najviac zmieňovaný v tomto smere je predovšetkým kardamom. Nielenže dodá vašej káve špecificky lahodnú chuť. Kardamom pôsobí ako „vyrovnávač“ Váty – v istom zmysle „anuluje“ negatívny dopad na Váta dóšu. Zároveň má chladivú energiu, čo pomáha upokojiť tendenciu kávy nepriaznivo zvyšovať Pittu.

Tuk v káve? Čože?

Toto vás možno prekvapí, ale jedným ajurvédskym odporúčaním je pridať si do kávy i trochu tuku. Káva vysušuje a trocha tuku to pomôže vyrovnať. O akom tuku konkrétne hovorím? Mám na mysli asi polovicu čajovej lyžičky ghí alebo kokosového oleja. Zvláštne? Vyskúšajte.

A nikdy nepite kávu na prázdny žalúdok.

A ak ste veľké „závislačky“ na káve – pokúste sa obmedziť kávu na maximálne 2 šálky denne.

Alternatívy ku káve

Asi vás zaujíma, či má ajurvéda nejaký typ na náhradu, keď nám tu kávu „zakazuje“. Nezakazuje, len odporúča obmedziť. Až absolútne vyradiť. Veď predsa každá chceme žiť v plnej ženskej energii…

Ak už roky pijete niekoľko káv denne, nemôžete samozrejme prestať zo dňa na deň. Najlepšie je ísť na to postupne. Jednu z tých šálok kávy, ktoré denne vypijete, vymeňte za čaj. Začnite čiernym alebo zeleným. Tieto čaje sú síce tiež stimulantmi, ale sú menej kyslé a invazívne. Zelený čaj ochladzuje – takže je vhodnejšou alternatívou pre ženy Pitty alebo v lete, keď Pitta prevláda.

Alebo presedlajte na Masala Chai. Masala Chai / Masala čaj / Yogi čaj / Biely čaj – to sú všetko názvy pre nápoj podľa starej indickej receptúry. V podstate ide o zmes korenia zvarenú s vodou a mliekom, čiernym čajom a osladenú trstinovým cukrom, či iným sladidlom.

Na trhu dnes nájdete aj ponuku rôznych ajurvédskych káv. Tá je zložená z praženého a sušeného jačmeňa, čakanky, raže a obohatená je o nejakú špeciálnu ajurvédsku bylinu, napr. Brahmi, Šatavari, Garcíniu či Ašvagandu. Ich chuť možno pre vás zo začiatku nebude žiadna sláva, ale postupne si zvyknete.

A keď už nebudete natoľko naviazané na kávu, s obdivom zistíte, že sa vo svojom tele cítite oveľa lepšie.

Autorka projektu Ajurvéda Online - Ajurvéda pre moderné ženy. Poskytujem ženám návody, ako žiť podľa poznania ajurvédy, jogy a aromaterapie zdravý, šťastný a plnohodnotný život.